Baymak Kombi Servisi Keçiören

Baymak Kombi Servisi Keçiören
Keçiören kombi servisi

Kombi Eskisi Gibi Sıcak su vermiyor

Bu sorunu anlayabilmek içinkombilerin sıcak su verme sistemleri hakkında bilgi verelim.

Kombilerde iki tür eşanjör sistemi vardır.

1) Mono termik eşanjör
2) Bi termik eşanjör

Mono termik eşanjör: Yanma odasında ısı alışverişini sağlayan eşanjörün sadece su giriş ve çıkış bağlantı uçları vardır.Sıcak su için bu tip eşanjör olan kombilerde üç yollu vana ve plaka eşanjör ya da miniboyler vardır.Sıcak su açıldığında ana eşanjör ve plaka eşanjör ya da boyler aynı anda ısınır.Üç yollu vana peteklerin yolunu kapatır ve ısıtma yönünü boyler,plaka eşanjöre çevirir.Isınan plaka eşanjör ya da boylerin içinden soğuk su girer ve sıcak su olarak musluklara gider.
Bu plaka eşanjör ya da boyler zamanla kirlenir,kireçlenir ve ısı alışverişinde verimi düşer.Kombilerin eskisi gibi sıcak su vermesini engeller.
Bir diğer sebep ise bu tür kombilerde üç yollu vananın tam çalışmayarak sıcak su açıldığında peteklere kaçırmasıdır.Bu durumda cihaz çok gaz ve su harcar.
Sıcak su kullanacak kişi eskisine nazaran sıcak suyun gelmesi için daha fazla su akıtır.Bu hem enerji hem de su kaybıdır.
Kısacası kombinin ana eşanjörü ,plaka eşanjörü ve diğer elemanları detaylı bakımdan geçirilerek bu sorun giderilir.
Bi termik eşanjör : Bu eşanjörlerde ısıtma ve sıcak su temin ünitesi iç içedir.Bu tür kombilerde üç yollu vana plaka eşanjör yoktur.Sıcak su diğer sisteme göre daha çabuk sağlar.Kireçlendiğinde ve kirlendiğinde ısıtma verimi düşer.Kimyasallar ile temizlenmesi gerekir.